English

کیمیاران: تولید کننده افزودنی های پلیمری (استابیلایزرهای پی وی سی و روان کننده ها)

عضویت ورود به سایت

ورود به سایت

  • پست الکترونیک
  • رمزعبور
در کیمیاران ثبت نام نکرده اید؟ عضویت در سایت

الگوی جهانی مصرف استابیلایزر پی‌وی‌سی در صنایع لوله و اتصالات

الگوی جهانی مصرف استابیلایزر پی‌وی‌سی در صنایع لوله و اتصالات: اروپا پیشتاز سبزتر شدن 

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که به سرعت در حال تغییر است. حدودا 15 سال پیش، ایده‌ی رشد پایدار توسط بخش‌های بزرگی از صنعت پی‌وی‌سی اروپا مطرح شد. به منظور همگام شدن با تغییرات در زمینه توسعه پایدار صنایع پی‌وی‌سی، چالش‌های مختلفی برای این صنعت عنوان شد که یکی از آنها بازبینی افزودنی‌های پلیمری مورد استفاده است. صنایع پی‌وی‌سی به حذف آن دسته از افزودنی‌هایی که زیست تخریب پذیر نیستند و یا بر روی میزان سمیت آنها تردید وجود دارد، متعهد شده‌اند. در این میان استفاده از فلزات سنگین در افزودنی‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آنزیم‌ها به وسیله این فلزات متلاشی شده و قدرت آنزیمی خود را از دست می‌دهند. بعلاوه این فلزات وارد فرایند سوخت و ساز بدن شده و متابولیسم را مختل می‌نمایند. در میان فلزات سنگین مسمومیت با سرب و کادمیوم بسیار خطرناک است و ضمن اثرات جدی بر سیستم عصبی، کلیه و خون، می‌توانند فشار خون را بالا ببرند. سرب منجر به کاهش میزان بهره‌هوشی و تاخیر در رشد ذهنی فیزیکی کودکان و بزرگسالان می‌شود. 

در همین راستا و در چهارچوب برنامه‌های Vinyl2010 و VinylPlus از سال 2001، افزودنی‌های حاوی کادمیوم از چرخه تولید محصولات پی‌وی‌سی در اتحادیه اروپا خارج شده است. همچنین در سال 2016، استفاده از استابیلایزرهای پایه سرب در 27 کشور عضو اتحادیه اروپا به صفر رسید و استابیلایزرهای کلسیم-روی ارگانیک جایگزین آن شد. 

میزان مصرف لوله‌ و اتصالات پی‌وی‌سی در جهان (مخصوصا در بازار کشورهای در حال توسعه) در حال افزایش است و به تبع آن میزان مصرف استابیلایزرهای آنها نیز رو به رشد است. بیشترین میزان رشد را هند با 7 درصد و سپس کشورهای خاورمیانه و آفریقا با 6 درصد به خود اختصاص داده‌اند. علی‌رغم مطالب مطرح شده اما، به طور کلی همچنان فرمولاسیون‌های استابیلایزر پایه سرب غالب هستند.

الگوی جهانی مصرف استابیلایزرهای پی‌وی‌سی

الگوی جهانی مصرف استابیلایزرهای پی‌وی‌سی

در ادامه به توضیح مختصری پیرامون روند تغییرات الگوی مصرف استابیلایزرهای لوله در مناطق مختلف جهان خواهیم پرداخت.

اروپا: هم اکنون فرمولاسیون‌های کلسیم-روی مورد تایید هستند.

براساس تعهد داوطلبانه صنایع مختلف پی‌وی‌سی اروپا برای کاهش سرب، میزان مصرف استابیلایزرهای پایه سرب از حدود 5/137 هزار تن در سال 2000 به صفر تن در انتهای سال 2016 رسید. این در حالیست که میزان مصرف استابیلایزرهای کلسیم-روی از 5/17 هزار تن در سال 2000 به حدود 130 هزار تن در سال 2016 رسیده است.

آمریکای شمالی: استابیلایزرهای پایه قلع همچنان بازار را قبضه کرده‌اند

کشورهای آمریکای شمالی مدتهاست که از استابیلایزرهای پایه قلع در صنایع پی‌وی‌سی خود استفاده می‌کنند. البته مقدار قلع مورد استفاده نیز تحت کنترل شدیدی قرار دارد و به طور معمول در تولید لوله‌های آب آشامیدنی به ازای phr 100 رزین پی‌وی‌سی، phr 1 است.

سایر مناطق در این زمینه از کشورهای توسعه یافته عقب‌تر هستند.

آمریکای جنوبی: روند مصرفی به سمت استفاده از استابیلایزر های پایه کلسیم حرکت می‌کند

در آمریکای جنوبی بطورکلی تمایل به استفاده از فرمولاسیون‌های کلسیم-روی رو به افزایش است. در کشورهای آرژانتین، اروگوئه، پاراگوئه و بولیوی هم اکنون سیستم‌های پایه سرب غالب هستند اما میزان استفاده از استابیلایزرهای کلسیم-روی به طور واضح در حال افزایش است. کشورهای کلمبیا، ونزوئلا و اکوادور از قلع استفاده می‌کنند. در کشور پرو هر سه دسته استابیلایزر (پایه سرب، قلع و کلسیم-روی) استفاده می‌شود اما روند استفاده از کلسیم-روی رو به افزایش است. نهایتا در بازار پی‌وی‌سی برزیل که بزرگترین اقتصاد منطقه و کشوری توسعه یافته محسوب می‌شود، استابیلایزرهای کلسیم-روی غالب هستند.

آسیا و اقیانوسیه: سرب همچنان می‌تازد، اما نشانه‌هایی از گرایش به پایه-کلسیم دیده می‌شود

از آنجا که هیچگونه مقررات محکمی ‌برای ممنوعیت سرب هنوز وجود ندارد، بیشتر تمرکز بازار روی استابیلایزرهای سرب است . البته اخیرا قوانینی در چین وضع شده که اثرات آن در چند سال آینده قابل مشاهده خواهد بود. به عنوان مثال لوله‌های آب آشامیدنی باید عاری از سرب باشند. قوانین مشابه ای نیز جهت ممنوعیت استفاده از سرب در لوله‌های UPVC در نیوزلند، استرالیا و کره جنوبی وضع شده است.

مجدداً به دلیل نبود منع قانونی و همچنین صرفه اقتصادی در هند نیز عموما استابیلایزرهای پایه سرب برای صنعت لوله و اتصالات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خاورمیانه و افریقا: بطورکلی از استابیلایزرهای سرب استفاده می‌شود

فرمولاسیون‌های استابیلایزر پایه سرب در صنعت لوله و اتصالات این منطقه غالب هستند و میزان استفاده از استابیلایزرهای پایه کلسیم و قلع کم است. البته گرایش اندکی به استفاده از استابیلایزرهای پایه کلسیم در کشورهای آفریقایی مشاهده می‌شود.

با توجه به بخشنامه‌های وزارت بهداشت و همگام با تغییرات الگوی مصرف جهانی، شرکت کیمیاران در سال 1389 اقدام به تولید استابیلایزرهای پایه کلسیم-روی اورگانیک کرده است و در طول 10 سال اخیر دائماً در حال توسعه آنها  است. این استابیلایزرها رقابت‌پذیری قیمتی و کیفیتی بالایی با محصولات مشابه خارجی خود دارند و هم اکنون به کشورهای مختلف صادر می‌شوند. همچنین فرمولاسیون دقیق این محصولات در کنار مشاوره کامل کارشناسان فنی کیمیاران به مشتری‌ها مسیر را برای این تغییر اساسی رویکرد ، یعنی حذف سرب از محصولات پی‌وی‌سی هموارتر کرده است. امید است در آینده نزدیک، صنایع لوله و اتصالات پی‌وی‌سی ایران همگام با الگوی جهانی در جهت حذف ماده سمی سرب حرکت کند، تا نه تنها به توسعه پایدار این پلاستیک سبز کمک کند بلکه آینده‌ای پاک را برای فرزندان خود رقم زند. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه محصولات پایه کلسیم-روی شرکت کیمیاران اینجا کلیک فرمایید.

#پی‌وی‌سی_سبزتر

#استبابیلایزرهای_کلسیم_روی_ارگانیک


"کپی برداری از مطلب با ذکر منبع و لینک سایت بلامانع است"

 

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر