English

کیمیاران: تولید کننده افزودنی های پلیمری (استابیلایزرهای پی وی سی و روان کننده ها)

عضویت ورود به سایت

ورود به سایت

  • پست الکترونیک
  • رمزعبور
در کیمیاران ثبت نام نکرده اید؟ عضویت در سایت

مروری بر تاثیر افزودنی ها بر پلی ونیل کلراید (PVC)

تاثیر افزودنی ها بر پلی ونیل کلراید (PVC)
 

پلی ونیل کلراید که بیشتر به عنوان پی­‌وی‌­سی(PVC) شناخته می‎شود، در محصولات مختلفی نظیر تجهیزات الکتریکی، مواد ساختمانی، لوازم التحریر، تجهیزات شیمیایی، سیم‎ها، کابل‎ها و غیره کاربرد دارد و یکی از مهمترین ترموپلاستیک‎هایی است که امروزه استفاده  و به مقدار انبوه در جهان تولید می­شوند.

در حال حاضر50 نوع مختلف پلاستیک اولیه وجود دارد که در قالب 60000 فرمول مختلف به کارگرفته می‌شوند. آنهایی که بر پایه پلی‌­اولفین یا پلی ونیل کلراید هستند بیشترین مقدار مصرف را در جهان دارند.

تناژ تولیدی جهانی پی­‌وی‌­سی بعد از پلی‎اتیلن سبک، در رده دوم قرار دارد. اما، پی‎وی‎‎سی به صورت خام فرآیندپذیری و پایداری دمایی کمتری نسبت به مواد پلاستیکی دیگر مانند پلی‌­استایرن و پلی‌­اتیلن دارد. پی‎وی­‌سی خام یک ترموپلاستیک است و به علت پایداری دمایی پایین، موارد استفاده از آن به صنعت محدود است. تلاش‎های زیادی برای بالا بردن پایداری دمایی و مکانیکی آن در سالهای اخیر شده است. پی‎وی‎سی اصلاح نشده، ماده‎ای شکننده و انعطاف ‎ناپذیر با قابلیت تجاری شدن محدود است چرا که فرآوری آن به صورت خام با استفاده از گرما و فشار، موجب تخریب شدید آن می‎شود. در واقع، در این حالت در اثر یک سری واکنش‌ها کلرید هیدروژن تولید شده و رنگ پی­‌وی‌­سی به سرعت از سفید به رنگ زرد سپس قهوه­‌ای و نهایتا سیاه پیش می‎رود. این تغییرات در دمای فرآوری، در حدود 150 درجه سانتیگراد مشاهده می‌شود.

در سراسر جهان استفاده از پیویسی فقط از طریق"کامپاندینگ" (افزودن مواد افزودنی به پلیمر پایه) آن انجام می‌پذیرد. روش تهیه دستورالعمل معمول برای کامپاندینگ به "فرمولاسیون" معروف است. با اضافه کردن مواد افزودنی مانند پلاستیسایزر، استابیلایزرهای حرارتی، روان­کننده­‌ها ، پرکننده‌­ها (مثل کلسیم کربنات)و کوپلیمرسازی با دیگر مونومرها، می­توان ضعف‎های پیویسی را بهبود بخشید. از نظر تجاری، کامپاندینگ پیویسی به معنی اضافه کردن افزودنی­‌ها به پلیمر خام به اندازه کافی جهت تولید یک مخلوط یکدست، مناسب برای فرآیند، با کارایی و در کمترین قیمت ممکن است. ترکیب و فراوری درست پیویسی با استفاده از مواد افزودنی مناسب، یک مخلوط یا کامپاند پیچیده تولید می­کند که رفتار و خواص آن کاملاً متفاوت از رزین پی­‌وی‌­سی خام است. انتخاب نوع مواد افزودنی به کاربرد نهایی محصول پیویسی بستگی دارد.

مثلا برای لوله، اتصالات پروفیل ‎ که احتیاج به مقاومت به ضربه بالا دارد، پلیونیل کلراید نرم نشده (Unplasticized PVC: UPVC) با مقدار بسیار جزیی پلیمرهای سنتزی لاستیکی مانند CPE ترکیب می‎شود. اصلاح شکنندگی پی­‌وی‌­سی سخت که دارای چقرمگی (مقاومت در برابر شکنندگی) پایینی است با این فاز لاستیکی انجام می‎شود. راه دیگری که برای افزایش نرمی وینیل کلراید استفاده می­شود اضافه کردن وینیل استات است. بنابراین در فرمولاسیون‌های تجاری پی‎وی‎سی نسبت پلاستیسایزر(نرم­کننده) بین 15 تا 60 درصد وزنی متغییر است. نوع دیگری از ­پی­‌وی‌­سی وجود دارد که میزان کلر آن نسبت به پی­‌وی‌­سی معمول بالاتر است و در نتیجه سخت ­تر از پی­‌وی‌­سی معمول است و با نام کلر (Chlorinated PVC: CPVC) شناخته می­شود. همچنین در 40 سال گذشته نوع دیگری از رزین‌های پی­‌وی‌­سی، با نام پی­‌وی‌­سی آرایش یافته یا جهت یافته (Molecularly Oriented PVC: OPVC) تولید شده که در صنایع لوله­‌سازی کاربرد دارد.

 

 

شکل 1-  شماتیک تفاوت ریزساختار UPVC و OPVC و تفاوت سطح شکست لوله های تولید شده با آنها.

 

 

حتی در دمای فرآیند کم، پلی‎ونیل‎کلراید تجزیه شده و هیدروژن کلرید (HCl) از دست می‎دهد و تجزیه می‎شود. جابه‎جایی هیدروژن فعال در پی­‌وی­‌سی امری بدیهی است. اما این امکان وجود دارد که یا از طریق نمک­های اروگانومتالیک از حرکت آن جلوگیری کرده و پی­‌وی­‌سی را پایدار کرد، و یا به فعالیتهای کاتالیستی هیدروژن کلرید پایان داد.

برای دستیابی به خاصیت نفوذناپذیری (Sealing) بهتر، پی وی سی با الاستومر و پلاستیسایزرهای خاص اصلاح می‎شود. این اصلاحات موجب کم شدن دمای انتقال شیشه‎ای (Tg)، افزایش قابلیت تغییر فرم، الاستیسیته، افزایش مقاومت در برابر سایش، و مقاوت در برابر روغن ها، مواد سوختی و مواد شیمیایی پاک کننده می‎شود.

همانطور که گفته شد وضعیت فیزیکی و مورفولوژی (شکل) پلیمر اثر زیادی روی خواص مکانیکی دارد. یک مقیاس ساده از تفاوت‎های ایجاد شده در رفتارهای مکانیکی، افزایش طولی (Elongation) است که هنگام اعمال تنش روی نمونه پلاستیک اتفاق می‌افتد. تقریبا همه‎ی پلاستیک‎ها مقداری افزایش طول در هنگام اعمال تنش نشان می‎دهند که هنگام برداشتن تنش بازیابی نمی‎شود. مشخصه‎های مکانیکی به شدت تحت تاثیر نوع و مقدار نرم‌کننده ها (پلاستیسایزرها) هستند. به نسبت کمتر، پرکننده‌ها (filler) نظیر کلسیم کربنات، خصوصیات فیزیکی را  تحت تاثیر قرار می‎دهند. پی وی سی نرم نشده (UPVC) یک ماده سخت است در حالی که پی وی سی نرم شده انعطاف‎پذیر بوده و حتی وقتی تحت تنش قرار می­گیرد رفتار الاستیک از خود نشان می‌دهند.

به علت تنوع زیاد کامپاندهای پی­‌وی­‌سی، توجه به مشخصات رزین پی­‌وی­‌سی برای دید پیدا کردن درباره‎ی فرمولاسیون ترکیبات پی­‌وی­‌سی اهمیت دارد. جدول 1 بعضی از خواص رزین پی وی سی و جدول 2 ، 3 ، 4 برخی از فرمولاسیون‌های مرسوم محصولات پی وی سی را  نشان می‎دهد.   

 

                                                                                 جدول 1 – خواص معمول پی وی سی

مقدار

خاصیت

57-70

K-value

پودری سفید

ظاهر

170±30

محدوده دمای فرآیند (سانتی گراد)

0.05

درصد ماده فرار

0.44-0.52

چگالی ظاهری مشخصه

1.3-1.6

چگالی (cm3/g)

85

دمای انتقال شیشه‌­ای (سانتیگراد)

2.1-3.4

استحکام خمشی (Gpa)

 

 

                                          جدول 2 - فرمولاسیون لوله پی وی سی سخت

مقدار (phr)

ماده

100

PVC [S65]

20 - 50

کربنات کلسیم

2.1 – 2.8

GH154PPW

0 - 0.4

GH361WAX

0 - 0.2

GH304HCS

0 - 1

GH402TIO

0 - 2

GH404IMP

0 - 1

GH405AID

0 – 0.15

GH406WHI

 

 

                                              جدول 3 - فرمولاسیون روکش کابل                                             

Components

Dosage (phr)

PVC [S70]

100

CaCO3

75-85

DOP

55-65

GH221CBL

2.8-3.2

GH361WAX

0.2-0.4

GH403ACD

0 – 0.2

 

 

                                                     جدول 4- فرمولاسیون اتصالات                                           

Components

Dosage (phr)

PVC [S57]

100

GH145ZAP

3.8 – 4.5

GH403ACD

0 – 0.2

 

 

 

همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش شرکت کیمیاران در تماس باشید و از مشاوره آنها در زمینه تهیه فرمولاسیون بهینه بهرمند شوید.

تلفن تماس: 34710210-026 و 34710220-026

 


 

کپی برداری با ذکر منلع بلامانع است.

 

 

 

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر