English

کیمیاران: تولید کننده افزودنی های پلیمری (استابیلایزرهای پی وی سی و روان کننده ها)

عضویت ورود به سایت

ورود به سایت

  • پست الکترونیک
  • رمزعبور
در کیمیاران ثبت نام نکرده اید؟ عضویت در سایت

خواص و کاربردهای استئارات­های فلزی در صنایع مختلف

کاربردهای استئارات­های فلزی در صنایع مختلف

 

خصوصیات منحصر به فرد استئارات‌های‌فلزی مانند ترکیب روان‌کنندگی، آب‌گریزی و نقطه ذوب سبب شده است که این مواد در کاربردهای مختلفی استفاده شوند. در صنایعی نظیر لاستیک­ها و صنعت BMC/CMC ، استئاراتهای فلزی عامل جداکننده از قالب مناسبی هستند. یکی دیگر از مشکلات صنایع مختلف، ناسازگاری افزودنی­ها با مواد پلیمری است که در گذر زمان از محصول خارج شده و به سطح مهاجرت می­کنند. به طور مثال در تصویر زیر مفهوم کدری رنگ یا شکفتگی (Blooming) در لاستیک ها نشان داده شده است. میزان حلالیت خوب استئارات‌های ‌فلزی در رزین­های پلیمری باعث می­شود که بدون ایجاد کدری رنگ در لاستیک بتوان مقدار بیشتری از آنها را مصرف کرد.

 گذشته از خاصیت روان‌کنندگی، استئارات‌های فلزی فرایند تهیه کامپاندهای پلیمری را ساده می‌کنند. آنها همچنین دمای فرایند را کاهش داده که منجر به ذخیره انرژی می‌شود. یکی از مشکلاتی که در فرایند اختلاط یا میکس وجود دارد، این است که ذرات به خوبی از هم باز نشده و به یکدیگر می­‌چسبند اما استفاده از استئارات‌های ‌فلزی موجب پراکنش بهتر اجزاء کامپاند شده که نقش مهمی در بهبود کیفیت محصول نهایی دارد. هر دو استئارات روی (محصولات با کد GH305HZS، GH305LZS و GH305RZS) و کلسیم (محصولات با کد  GH304LCS و GH304HCS) در صنایع لاستیک و پلاستیک به صورت گسترده، با چندین روش و فرم­های مختلف استفاده می­شوند. از آنجا که استئارات ‌روی تاثیری بر چسبندگی نمی­گذارد، معمولا به صورت پودر در کامپاند لاستیک استفاده می‌شود. همچنین، استئارات‌کلسیم در الاستومرهای مختلف و در سرعت‌های برشی زیاد نقش موثری را در طول فرایند ایفا می‌کند.

البته باید توجه داشت که در بعضی موارد استئارات­های فلزی می­‌توانند تاثیرات منفی نیز بر فرایندپذیری خصوصا در سرعت‌های برشی زیاد که باعث داغ شدن میکسر می‌شود، داشته باشند. به طور مثال استئارات‌ روی واکنش‌های کراس‌لینک لاستیک پلی‌کلروپرن را بیش از حد تسریع می­کند. از دیگر کاربردهای استئارات‌ روی در صنعت لاستیک می­توان به عنوان عامل جدا کننده از قالب (Release agent) و همچنین عامل ضد چسبندگی(anti-sticking agent) بین ورق‌های لاستیک خام هم اشاره کرد.

بخش مهمی از کاربرد استئارات‌‌های ‌فلزی روان­‌کنندگی است که در صنعت پلاستیک، از جمله پی‌­وی­‌سی و پلی‌­­اتیلن به عنوان روان‌کننده و عامل جداکننده از قالب، در فرایند اکستروژن و قالب‌گیری تزریقی استفاده می‌شود. استئارات‌‍ کلسیم در صنایعی مانند ریخته­‌گری فلزات نیز به عنوان روان‌کننده به کار برده می‌شود که البته نوع روان­‌کنندگی آن به پلیمر پایه و میزان قطبیت بستگی دارد. برای پی­‌وی­‌سی روان­‌کننده داخلی و برای پلی­اولفین روان­‌کننده خارجی محسوب می­شود.

خاصیت آب‌گریزی نمک‌های‌فلزی باعث ایجاد کاربردهای گوناگون در صنایعی مانند سیمان، لوازم‌آرایشی، پودرهای آتش نشانی و همچنین در  صنعت سنگ‌تراشی شده است. برای جلوگیری از پوسته شدن سنگ و نفوذ آب، آن را با لایه­ ای از رزین پوشش می­دهند و استئارات را به صورت دوغاب به آن اضافه می­کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون استئارات کلسیم و استئاراتهای روی با کارشناسان فروش شرکت کیمیاران در تماس باشید و از مشاوره آنها در زمینه تهیه فرمولاسیون بهینه بهرمند شوید.

همچنین برای مطالعه مطالب آموزشی دیگر، کانال کیمیاران به نشانی @chimiaran.Net را دنبال کنید.


کپی برداری از مطلب با ذکر منبع بلامانع است

 

 

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر