English

کیمیاران: تولید کننده افزودنی های پلیمری (استابیلایزرهای پی وی سی و روان کننده ها)

عضویت ورود به سایت

ورود به سایت

  • پست الکترونیک
  • رمزعبور
در کیمیاران ثبت نام نکرده اید؟ عضویت در سایت

مروری بر بازار TiO2 جهانی و تازه های آن

مروری بر بازار TiO2 جهانی و تازه های آن

 

بازار تیتان (TiO2) در سالهای اخیر به شکل قابل توجهی نوسان داشته است. پیش بینی این بازار چالش برانگیز است اما تقاضا در حال افزایش و افزایش قیمت‌ها محتمل خواهد بود.

افزودنی TiO2 پرکاربرد ترین رنگدانه در صنایع پلاستیک است و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد مصرف سالانه جهانی آن به 1.6 میلیون تن می‌رسد (البته بنظر می‌رسد با توجه به شرایط موجود مربوط به بیماری COVID-19 این مورد بزودی محقق نشود). نوسان بازار این محصول به عوامل متعددی از جمله تغییرات متوالی در ظرفیت تولید کشور چین ارتباط دارد. این نوسان در بازار به نوسان در قیمت جهانی این محصول در سراسر جهان دامن زده است. به طوری که میزان تقاضای جهانی این محصول در سال 2019 با 3.3% افزایش نسبت به سال قبل به 6.5 میلیون تن رسیده است.

یکی از راه حل­های جدیدی که مصرف TiO2 را کاهش می‌دهد، استفاده از توسعه‌دهنده­های (Extender)معدنی در کنار TiO2 است. هرچند کاربرد این مواد در رنگها بیش از صنایع پلاستیک است. این ترکیبات جدید می‌تواند جای استفاده 10تا 15 درصدی از TiO2 را گرفته و از طریق توزیع بهیینه TiO2 درون پلاستیک و کاهش مصرف آن، هزینه ها را به شدت کاهش دهد (برای کسب اطلاعات بیشتر FP-Pigments را جستجو کنید.)

معمولا، گریدهای TiO2 با آبگریزی بالا برای پلاستیک­ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. ویژگی که سبب بهبود فرایند اختلاط شده و توزیع این ماده را در  بستر پلیمری راحت­تر می‌کند. اما تمام گریدهای تیتان آبگریز برای تولید محصولات پلاستیکی تحت شرایط آب و هوایی (مثل تشعشع فرابنفش، رطوبت) مناسب نیست. TiO2 یک ماده فتوکاتالیستی است که اشعه فرابنفش را جذب می‌کند. وقتی این جذب فرابنفش در حضور رطوبت اتفاق می‌افتد یک چرخه از واکنش­های شیمیایی اتفاق می‌افتد که سبب تشکیل رادیکالهای آزاد می‌شود. این رادیکالها می‌توانند با پلیمر زمینه مانند پی­وی­سی واکنش داده و باعث تخریب آن شوند. این فرایند سبب آزادسازی ذرات رنگدانه موجود درون زمینه شده و منجر به سفیدشدگی (Chalking) و کاهش جلای سطح می‌شود. برای جلوگیری و یا کاهش شدید این پدیده، گریدهای ویژه‌ای با فعالیت فوتوکاتالیستی کم ایجاد شده­اند که با اضافه کردن دوپنتهای (Dopant) مخصوص و یا اعمال عملیات‌های سطحی غیرآلی مثل پوشش با اکسید سیلیسیوم یا ترکیبات زیرکونیوم انجام می­شود. (برای کسب اطلاعات بیشتر RD Titan Group Innovative TiO2 را جستجو کنید.)

شرکت کیمیاران محصولات GH402TIO، GH406WHI و GH411OBT را به عنوان سفیدکننده ارائه می‌کند. برای آشنایی با هر یک از این محصولات لطفا روی اسم آنها کلیک کنید.

ترجمه از مجله PIPE & PROFILE EXTRUSION / January/February 2020


کپی‌برداری از مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

 

 

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر